Startup bez kodu #2.2 – Jak zdobyć pierwszych użytkowników?

Już za niedługo startuję z MVP portalu Sprzedaj Apkę! Ale co się działo u mnie w ostatnim czasie? Jakie postępy w pracy nad portalem z ofertami do sprzedaży projektów IT? Tym razem trochę pracy “miękkiej” oraz tej “twardej”. Czyli o tym jak zdobyć pierwszych użytkowników oraz zaplanować przyszłość projektu po MVP.

Jak weryfikować projekt?

Jak weryfikować projekt?

Szukając różnych książek, które pomogą mi w rozwoju projektów, natknąłem się na pozycję “Will It Fly” lub po polsku “Gotowi na start” od Pata Flynn’a – amerykańskiego blogera, podcastera oraz biznesmena. To ta książka zainspirowała mnie do działania w ten, a nie inny sposób. Autor w książce tej opisuje sposób planowania, weryfikowania oraz realizowania projektów. Sposób ten pozwala nam się upewnić, że projekt będzie sprawiał nam przyjemność oraz będzie prawdziwie potrzebny na rynku. W skrócie – nie zmarnujemy czasu i pieniędzy na coś, co nas będzie męczyć i nie będzie nikomu potrzebne.

Pokrótce sposób ten to:

  1. Stwórz prosty prototyp
  2. Znajdź pierwszych klientów gotowych zapłacić za projekt w przedsprzedaży.
  3. Jeśli nikt nie będzie chciał zapłacić – rezygnujesz i zwracasz pieniądze, tym co zapłacili. Jeśli znalazłeś minimalną liczbę klientów gotowych zapłacić – realizujesz projekt.

W moim przypadku działa to trochę inaczej. Ja zrobiłem dość rozbudowany prototyp w NoCode (założenie Pat’a to proste wideo przedstawiające działanie lub jakiś projekt w Adobe XD – tak, by tylko pokazać co projekt będzie robił). Kiedy MVP w NoCode było na ukończeniu, zacząłem szukać pierwszych klientów i zbierałem ich do listy mailingowej. Osobom w liście na bieżąco przesyłałem informacje o zmianach w portalu i na jakim etapie jestem, tak aby o mnie nie zapomnieli.

Jak zdobyć pierwszych użytkowników?

W jaki sposób zdobywałem tych użytkowników? Źródeł było parę:

  • Pisanie wiadomości prywatnych do osób próbujących sprzedać projekty na grupkach
  • Pisanie do znajomych, którzy mogą mieć projekty na sprzedaż
  • Kontaktowanie się z firmami produkującymi oprogramowanie
  • Wiadomości prywatne do firm oferujących gotowe oprogramowanie do rozpoczęcia biznesu (np. systemy carsharing)
  • Publikowanie artykułów o tym projekcie tutaj na blogu.

Na ten moment nie spędzałem na tym dużo czasu, ale udało mi się już zdobyć 20 użytkowników portalu, zarówno chętnych do sprzedaży, jak i kupna projektu. W tej grupie znajdują się chętni do sprzedaży systemu carsharing, systemu sharingu hulajnóg oraz innych jednoosobowych środków transportów oraz portale newsowe. Teraz w ostatnie tygodnie przed wystartowaniem projektu poświęcę więcej czasu na zdobywanie klientów. Myślę, że wśród oferowanych projektów znajdzie się nawet coś na rozpoczęcie biznesu z mniejszym budżetem.
Jeśli masz projekt na sprzedaż, możesz się zapisać tutaj:

SPRZEDAJĘ

Jeśli lubisz prowadzić biznes, ale nie masz projektu, ZAPISZ SIĘ, a pomogę znaleźć projekt, z którego możesz zrobić Unicorna:

KUPUJĘ

Na powyższej stronie znajduje się więcej zrzutów ekranów z istniejącego już portalu, a poniżej ekran główny jako zajawka z wersji deweloperskiej testowanej tylko przeze mnie:

Jak wygląda sprzedajapke.pl
Aktualny wygląd sprzedajapke.pl

Jak wystartuje portal?

Jak startuje projekt

Start portalu zaplanowałem na dwa etapy, tak aby nie zaliczyć fall startu. W pierwszej kolejności skontaktuję się z chętnymi do sprzedaży, informując o tym, że portal już działa i mogą dodać swoją ofertę. W ten sposób chcę zapobiec odwiedzaniu strony przez chętnych do zakupu w czasie kiedy na nim jeszcze nie ma ofert lub jest ich bardzo mało. Takie odwiedziny mogłyby się zakończyć zniechęceniem i rezygnacją z dalszego odwiedzania strony. Jednak żeby oferujący nie byli stratni, ich oferty będą tymczasowo wysyłane zainteresowanym drogą mailową, w cotygodniowym spisie nowych ofert.

Drugi etap zamierzam wdrożyć, gdy na portalu będzie już co najmniej kilkanaście ofert. W ten sposób odwiedzający będą mieli już co przeglądać i nie napotkają pustki. Kiedy ta minimalna liczba ofert zostanie osiągnięta, na stronę zostaną wpuszczeni kupujący. Czy to dobry pomysł? To się okaże, ale myślę, że takie podejście będzie bezpieczniejsze.

Co potem?

We wstępie wspominałem typowej hard-skillowej pracy – co takiego robiłem? Szukałem odpowiedniego rozwiązania na przejście z narzędzia NoCode na rozwiązanie programistyczne. Efektem tych poszukiwań był mój ostatni newsletter (Do którego możesz się zapisać TUTAJ), w którym opisywałem ważne aspekty przy wyborze narzędzi programistycznych oraz tych NoCode. Idealnym rozwiązaniem wydawało mi się jakieś rozwiązanie LowCode, jednak nie znalazłem niczego, co pasowałoby do tego projektu. Przetestowałem CUBA-Platform, które okazało się narzędziem o zbyt specyficznym zastosowaniu oraz Vaadin, które wydaje mi się rozwiązaniem zbyt niszowym. Ostatecznie zdecydowałem się Vue.js oraz Ktor.io. Jednak to dopiero w etapie późniejszym, gdy już będę wiedział, że SprzedajApke.pl jest portalem, który przyda się użytkownikom.

Jesteś zainteresowany portalem? Dołącz, a Tobie też będę przesyłał informacje o ciekawych projektach do kupienia, oraz w pierwszej kolejności będziesz dostawał informacje o wprowadzanych zmianach.

Chcę Kupić Chcę Sprzedać
Dołącz do wydajnych programistów

Dołącz do newslettera i dowiedz się jak stać się wydajnym programistą. Mięsa nie ma, ale sztuczki i narzędzia NoCode oraz LowCode do zastosowania w twoich projektach na pewno się znajdą.

Zapisz sie do newsletteraZbuduj swój startup

Dołącz do newslettera w którym co tydzień otrzymasz informacje o narzędziach NoCode oraz ich wykorzystaniu w tworzeniu oprogramowania. Mięsa nie ma, ale coś ciekawego znajdziesz.

Zapisz się na listę Generuj opisy szybko jak nigdy z Catalogerem

Otrzymuj informacje o rozwoju Cataloger'a i otrzymaj wczesny dostęp do naszego Generatora opisów!