App Inventor To Przeszłość – Poznajcie Nowego Gracza

App Inventor przez długi czas był domyślnym wyborem przy decydowaniu o narzędziu do stworzenia aplikacji bez kodu. Od jakiegoś czasu podejście NoCode staje się coraz popularniejsze, a co za tym idzie, powstaje więcej narzędzi. App Inventor, mimo wypuszczenia nowej wersji, wciąż jest dość przestarzały. Mimo topornego interfejsu i funkcjonalności wciąż znajdzie swoje zastosowanie. Jednak zastosowania te są raczej natywne. Co to znaczy? Nadaje się to bardziej do tworzenia prostych narzędzi, korzystających z wbudowanych w android funkcjonalności. Przykładowymi zastosowaniami są aplikacje do kontrolowania urządzeń bluetooth, Lego Mindstorms oraz innych prostych rozwiązań. W takim razie czego użyć do rozwiązań biznesowych? Przedstawiam nowego gracza, w którym stworzyłem HeadSheet — prosty portal social media.

Interfejs użytkownika – Słaba strona App Inventor

Co to jest Adalo? Adalo pozwala tworzyć aplikacje mobilne oraz webowe, a ponadto pozwala przechowywać dane w sieci. Te możliwości pozwalają stworzyć pełnoprawny portal internetowy, jak np: facebook, twitter, czy sklep. Na potrzeby tego artykułu stworzyłem w Adalo wcześniej wspomniany “prosty facebook”. Zacznę więc od tego jak wygląda praca z Adalo, w porównaniu do App Inventor. Narzędzie to jest bardzo proste w obsłudze i posiada o wiele więcej możliwości personalizowania layoutu. Można w nim zrobić właściwie każdy interfejs, jaki sobie wymyślimy. W App Inventor projektowanie interfejsu jest trochę toporne, a to co ostatecznie wyjdzie, wygląda rzeczywiście jak zrobione przez programistę – robi co powinno, ale nijak się to ma do estetyki.

porównanie adalo vs app inventor

Uczciwie muszę przyznać — w App Inventor nie spędziłem dużo czasu na budowaniu layout – ale, prawdę mówiąc, nie mógłbym spędzić dużo więcej ze względu na to, że nie byłoby na czym.

Funkcjonalności – Adalo prostszy. App Inventor, większe możliwości

Oba te narzędzia posiadają inny zestaw narzędzi, więc tak naprawdę mają inne zastosowania, jednak tutaj bardziej skupiam się na wartości biznesowej. Czyli który zestaw funkcjonalności bardziej nada się do stworzenia aplikacji, która miałaby na mnie zarabiać. A pod tym względem, Adalo jest zdecydowanie lepsze. Umożliwia ono tworzenie bazy danych przechowywanej online, tworzenie różnych powiązań między danymi oraz odpowiednie filtrowanie tych danych w samej aplikacji. Nie umożliwia jednak tak rozbudowanego definiowania logiki i zależności jak App Inventor, które udostępnia budowanie logiki na podstawie bloczków. Każdy bloczek odpowiada za inną operację, której normalnie byśmy użyli programując. W App Inventor jednak nie mamy możliwości budowania aplikacji webowych, a przynajmniej nie z taką łatwością. Do przechowywania danych jest do wyboru Cloud DB oraz Firebase, lecz jest to bardziej skomplikowane w użytkowaniu niż w Adalo, gdzie przechowywanie danych jest zintegrowane z samym narzędziem.

logika App Inventor

Jedyną wyraźną przewagą App Inventor nad Adalo jest szeroka możliwość używania sprzętowych funkcjonalności, takich jak: wszelkiego rodzaju sensory, bluetooth, barometr, żyroskop i inne. Pozwala to na proste tworzenie aplikacji do Arduino, Lego Mindstroms oraz różnego rodzaju aplikacji typu narzędzie (np. licznik kroków). Adalo jednak ma w zanadrzu coś jeszcze i nie oddaje pola tak łatwo — pluginy. Tak, adalo umożliwia doinstalowanie dodatkowych komponentów: mapy, slider obrazów, kalendarz oraz co najważniejsze w biznesowych aplikacjach reklamy AdMob, a nawet płatności Stripe.

Logika Adalo

Do czego App Inventor, a do czego Adalo?

Jak widać, oba narzędzia mają swoje mocne strony, więc nie można powiedzieć, że któreś z nich jest lepsze. Można jednak określić, które z nich jest lepsze do określonych zadań. Śmiało, można stwierdzić, że App Inventor jest dobry do aplikacji ściśle współpracujących ze sprzętem i potrzebuje danych z konkretnych modułów urządzenia, jednak totalnie nie spisze się jako aplikacja biznesowa. Głównym tego powodem jest bardzo topornie wyglądający interfejs w nim stworzony. Ciężka komunikacja z danymi online nie jest, aż takim problemem, ponieważ najważniejsze, że taka możliwość istnieje.

Adalo znowuż najlepiej nadaje się właśnie do aplikacji biznesowych, gdzie jest potrzeba przechowywania danych online, możliwości płacenia czy wyświetlania reklam oraz ważny jest ładny interfejs. Dlatego też subiektywnie oceniam Adalo jako lepsze rozwiązanie do stworzenia Startupu bez programowania.

Działanie aplikacji

Na sam koniec jeszcze wrzucam nagranie aplikacji, by zaprezentować jej działanie oraz wygląd. Nie skupiałem się zbytnio na szczegółach i super dopracowanym działaniu. Głównie stworzenie tej aplikacji miało na celu przedstawienie możliwości Adalo. Jeśli interesuje cię proces tworzenia aplikacji z narzędziami NoCode, zapraszam do pierwszego artykułu z serii Startup bez kodu, w którym tworzę serwis do zarządzania nieruchomościami w bubble.io. A jeśli spodobały ci się możliwości Adalo, zarejestruj się i sprawdź czy jest to dobre narzędzie do twojego projektu.

Dołącz do wydajnych programistów

Dołącz do newslettera i dowiedz się jak stać się wydajnym programistą. Mięsa nie ma, ale sztuczki i narzędzia NoCode oraz LowCode do zastosowania w twoich projektach na pewno się znajdą.

Zapisz sie do newsletteraZbuduj swój startup

Dołącz do newslettera w którym co tydzień otrzymasz informacje o narzędziach NoCode oraz ich wykorzystaniu w tworzeniu oprogramowania. Mięsa nie ma, ale coś ciekawego znajdziesz.

Zapisz się na listę Generuj opisy szybko jak nigdy z Catalogerem

Otrzymuj informacje o rozwoju Cataloger'a i otrzymaj wczesny dostęp do naszego Generatora opisów!