Programista Tłumaczy, Czy NoCode Zastąpi Programistów?

Nie da się uniknąć, że koszt stworzenia oprogramowania jest wysoki, co blokuje wiele osób przed wcieleniem swojego pomysłu w życie. Z pomocą przychodzą narzędzia NoCode, które pozwalają stworzyć swój serwis, aplikację, czy bloga bez znajomości programowania. W takim razie czy NoCode zastąpi programistów?

TAK, NoCode zastąpi programistów

NoCode zastąpi programistów

Miejscami, w których NoCode zastąpi programistów, są z całą pewnością tak zwane MVP. Minimum Viable Product to oprogramowanie dostarczające minimalną wartość wymaganą do weryfikacji pomysłu. W ten sposób można udostępnić użytkownikom działające oprogramowanie i rozwijać je na podstawie ich uwag. NoCode w tym przypadku świetnie się sprawdzi, ze względu na szybkie wprowadzanie poprawek. Dodatkowo zrobienie samemu takiego oprogramowania pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy, a nie zajmie dużo czasu. W przypadku skorzystania z zespołu programistów, należałoby zapłacić niemałą sumę pieniędzy, a stworzenie takiego oprogramowania zajęłoby zdecydowanie więcej czasu. W późniejszym etapie, gdy już przekonasz się o słuszności swojego pomysłu, warto zainwestować w programistów. Największym plusem produkcji oprogramowania programując, jest najlepsza wydajność, największe możliwości personalizacji oraz modyfikacji.

Małe lub proste projekty to kolejny przykład oprogramowania, w którym z całą pewnością NoCode będzie górą. W końcu, jaki sens jest płacić górę pieniędzy, za coś co będzie równie dobrze zrobione przy użyciu gotowych narzędzi? Proste landing page, strony wizytówki, sklepy internetowe czy blogi. Wszystkie te typy oprogramowania są bardzo proste, i jest wiele narzędzi, które świetnie wygenerują je za nas, a my jedynie dostosujemy pod swoje potrzeby. Do stworzenia landing page oraz strony wizytówki można użyć carrd.  Sklep internetowy można zrobić przy użyciu prestashop lub magento. Zaś bloga można postawić na WordPress, Joomla, a dla bardziej wymagających, którzy chcą sami zaprojektować wygląd bloga, można użyć webflow.

NIE, NoCode nie zastąpi programistów

NoCode nie zastąpi programistów

Mimo ogromnych zalet NoCode, niestety nie wyprze ono programistów całkowicie. Duże biznesowe rozwiązania wymagają najwyższych standardów wydajnościowych oraz bezpieczeństwa, a ponadto niektóre oprogramowania są na tyle zróżnicowane, że po prostu nie dałoby się ich zrealizować z NoCode. Tak więc programiści wciąż będą królować przy dużych projektach bankowych, z branży medycznej i tak naprawdę wielu innych. Za przykład wezmę aplikację Mi Fit – wymaga ona połączenia bluetooth ze smart zegarkami, wagami czy innymi urządzeniami. Xiaomi, aby stworzyć taką aplikację nie miało innego wyjścia jak zaprogramować ją od zera. Połączenie bluetooth z każdym urządzeniem może wyglądać inaczej. Wchodzą tu w grę skompresowane dane, które trzeba odpowiednio odczytać, ustanowić połączenie, oraz je utrzymać. Przy takich operacjach jest za dużo zmiennych oraz zbyt wiele ścieżek do przewidzenia, co byłoby bardzo ciężkie do zrealizowania w narzędziu NoCode, gdyż te zwykle nie umożliwiają takich operacji.

Takich projektów może być więcej jak np: Nawigacja, Aplikacje śledzące w tle oraz wykradające dane (facebook). Tak więc programiści nie muszą się obawiać o utratę pracy, przez nowoczesne narzędzia.

Może

maybe

Mimo jasno określonego przeznaczenia zarówno programistów jak i narzędzi NoCode istnieją “tereny” sporne. Według mnie takim terenem jest front-end, czyli wygląd aplikacji internetowej. Narzędzia, które służą do tworzenia wyglądu aplikacji internetowych (webflow), są już bardzo zaawansowane. Aplikacje takie nie wymagają tak niskopoziomowego podejścia jak aplikacje mobilne czy komputerowe, ponieważ działają w przeglądarce. W takim oprogramowaniu nie ma możliwości łączenia się z urządzeniami bluetooth, nie ma dostępu do hardware’u. Moim zdaniem największym wyzwaniem front-endu jest zapewnienie responsywności strony, z czym narzędzia NoCode radzą sobie już bardzo dobrze.

Podsumowanie

Moim zdaniem z czasem NoCode przejmie część rynku programistów. Co jest dobrym krokiem, bo jak każdą branżę, IT również czeka automatyzacja zabierająca prostsze prace, a specjaliści będą wymagani jedynie do tych bardziej skomplikowanych zadań. Jest to postęp, który programistom zabierze monotonną pracę, a zwykłym ludziom pozwoli tworzyć oprogramowanie. Można powiedzieć, że jest to sytuacja typu win-win, gdzie programiści mają same ambitne zadania, a klienci nie zawsze muszą wydawać kupę pieniędzy na stworzenie prostego projektu.

A ty jak sądzisz, Czy NoCode zastąpi programistów?

Dołącz do wydajnych programistów

Dołącz do newslettera i dowiedz się jak stać się wydajnym programistą. Mięsa nie ma, ale sztuczki i narzędzia NoCode oraz LowCode do zastosowania w twoich projektach na pewno się znajdą.

Zapisz sie do newsletteraZbuduj swój startup

Dołącz do newslettera w którym co tydzień otrzymasz informacje o narzędziach NoCode oraz ich wykorzystaniu w tworzeniu oprogramowania. Mięsa nie ma, ale coś ciekawego znajdziesz.

Zapisz się na listę Generuj opisy szybko jak nigdy z Catalogerem

Otrzymuj informacje o rozwoju Cataloger'a i otrzymaj wczesny dostęp do naszego Generatora opisów!