Startup bez kodu #2.1 – Marketplace projektów

Przebywając więcej czasu na różnych grupkach dotyczących biznesu oraz startupów, zauważyłem pewną lukę w polskim rynku. Jest wiele osób posiadających zdolności techniczne, wręcz uwielbiają tworzyć projekty i mają na nie świetne pomysły. Problemem jest, że często osoby te nie potrafią bądź nie przepadają za sprzedawaniem aplikacji. Szkoda, żeby świetnie wykonany projekt się zmarnował. Z drugiej strony są tzw. frontman – osoby, które bardziej są zainteresowane reprezentowaniem danego projektu, jego sprzedażą oraz szukaniem klientów. Aby zaspokoić obie strony, zdecydowałem się stworzyć portal, będący marketplace’em gotowych projektów. Standardowo dla serii “Startup bez kodu”, w pierwszej kolejności stworzę MVP z użyciem narzędzi NoCode. Do tego projektu, ponownie najlepiej będzie pasować bubble.io.

Ewolucja pomysłu

Pierwotnie pomysł na projekt był zupełnie inny, jednak samo działanie bardzo podobne. Pierwotnie pomysłem było stworzenie portalu “newslettersi” na którym osoby posiadające swój newsletter mogą zaoferować umieszczenie reklamy w swoim newsletterze. Umożliwiłoby to reklamodawcom na stworzenie silnie targetowanej reklamy. Właściciel newslettera, który jest pewnego rodzaju autorytetem w swojej dziedzinie, lepiej “sprzeda” produkt, niż zwykła reklama na facebook’u. Po rozpoczęciu realizacji pomysł ten okazał się zbyt niszowy, niestety rynek newsletterowy jeszcze nie jest na tyle rozwinięty, by tworzyć dla niego dedykowane rozwiązanie.

Interfejs newslettersi
Interfejs portalu Newslettersi

Jako że projekt zacząłem już realizować, to zdecydowałem się na jego modyfikację i rozszerzenie. Na szczęście pomysł Marketplace’u jest bardzo podobny do Newslettersów i opiera się na tych samych zasadach: Wystawianie ofert i kontaktowanie się z wystawiającym ofertę. Ostatecznie wygląd się zmienił, ze standardowej listy na kafelki.

Interfejs SprzedajApke.pl
Interfejs SprzedajApke.pl

Wybrałem nazwę portalu SprzedajApke.pl, żeby była łatwa do zrozumienia, co jest pierwotnym przeznaczeniem tego serwisu. Nazwa ta jednak nie ogranicza rozwoju w innych kierunkach jak sprzedaż całych firm, powierzchni reklamowej (newsletter, blog, youtube), czy nawet szukanie partnerów biznesowych. Istnieją już portale, na których można wystawiać swoje projekty, czym więc się wyróżniać będzie sprzedajapke.pl? Jedynie wartościowymi projektami. SellMyApp posiada jedynie aplikacje i gry mobilne, które są wystawiane po bardzo niskich cenach i nie oszukujmy się, nie są to aplikacje najwyższych lotów. SprzedajApke.pl skupiać się będzie na prawdziwych biznesowych rozwiązaniach: SaaS, Sieci Afiliacyjne, Profile na portalach społecznościowych, aplikacje mobilne i wiele innych. Czyli tak naprawdę wszystko, z czym można zacząć lub wzbogacić swój biznes.

Jeśli nie interesuje Cię samo tworzenie tego portalu, to możesz zakończyć tutaj czytanie artykułu. Zapisz się, jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do portalu.

Chcę Sprzedać Chcę Kupić

Technikalia

SprzedajApke.pl idąc standardowym podejściem “Startup bez kodu” tworzone jest z NoCode. Wybrałem bubble.io ze względu na duże możliwości manipulacji logiką. Wybór ten nie jest zbyt dobry dla rozwiązań mobilnych, w bubble ciężko jest stworzyć responsywny interfejs. W celu uzyskania lepszej responsywności zdecydowałem się na tworzenie ekranów mobilnych jako osobne strony. Mobilna wersja strony jest uruchamiana tylko wtedy, gdy bubble wykryje, że urządzenie to smartfon. Jest to dosyć problematyczne rozwiązanie, jednak niezbędne, jeśli chcemy umożliwić wygodne korzystanie z portalu zarówno na telefonie, jak i komputerze. W przyszłości i tak wersję mobilną przeniosę do aplikacji.

Ekran profilu
Porównanie ekranu profilu na smartfonie i komputerze

Ekran smartfonu wymaga jeszcze dopracowania. Toolbar musi być całkiem przerobiony, by pasował do stylu mobilnego. Co to znaczy? Zamiast zwykłej listy będącej menu, dodam hamburger-menu, które po kliknięciu wysunie z boku ekranu dostępne opcje. W samym ekranie profilu na pewno do dopracowania będzie lista ofert, na ten moment zaimplementowałem pierwszy pomysł, na jaki wpadłem, czyli zwykła pionowa lista, a edycja profilu znajduje się pod nią. Nie jest to zbyt dobra opcja, ponieważ lista dodanych ofert może być długa, przez co ciężko dostać się do profilu. Ostatecznie najprawdopodobniej z ofert zrobię karuzelę, a edycję profilu umieszczę powyżej niej.

Podsumowanie

Portal już jako tako działa, ale wymaga jeszcze więcej dopracowania, by oddać go użytkownikom, na ten moment zacznę promowanie i weryfikowanie. Same artykuły z serii “Startup bez kodu” służą za promowanie i weryfikację danego projektu. Pokazuję tu możliwości oprogramowania, które aktualnie robię, przez co mogą znaleźć się jacyś zainteresowani. Zapisz się, jeśli spodobał Ci się ten pomysł i chciałbyś do niego dołączyć, gdy będzie już to działająca platforma.

Chcę Sprzedać Chcę Kupić

Dołącz do wydajnych programistów

Dołącz do newslettera i dowiedz się jak stać się wydajnym programistą. Mięsa nie ma, ale sztuczki i narzędzia NoCode oraz LowCode do zastosowania w twoich projektach na pewno się znajdą.

Zapisz sie do newsletteraZbuduj swój startup

Dołącz do newslettera w którym co tydzień otrzymasz informacje o narzędziach NoCode oraz ich wykorzystaniu w tworzeniu oprogramowania. Mięsa nie ma, ale coś ciekawego znajdziesz.

Zapisz się na listę Generuj opisy szybko jak nigdy z Catalogerem

Otrzymuj informacje o rozwoju Cataloger'a i otrzymaj wczesny dostęp do naszego Generatora opisów!