“Szukam programisty za udziały” – Dlaczego go nie znajdujesz? (punkt 2 zapewni Ci 60% więcej szans)

Przeglądając fora i grupy facebookowe powiązane z oprogramowaniem i startupami często spotkałem się z poszukiwaniem programistów do własnego projektu za udziały – nic w tym dziwnego – dlaczego więc tak mało programistów jest chętnych? Bo robisz to źle! Te 5 rad pomoże Ci znaleźć odpowiedniego człowieka do Twojego projektu! Zobacz dlaczego “Szukam programisty za udziały” nie działa.

“Szukam programisty za udziały” – przedstaw to inaczej

“Mam super pomysł na aplikację”, “Szukam programisty za udziały” – Wiesz ile razy programista słyszy to podczas swojej kariery? Tak samo często jak ładna dziewczyna słyszy komplementy. Skutkiem tego jest ignorowanie takich komunikatów. Jak ominąć “firewall”? Postaraj się zainteresować swoją osobą oraz ofertą. O ile lepiej brzmi “Mam 100 zainteresowanych danym projektem, chcesz dołączyć?” – o niebo lepiej. Tylko nie kłam! Komunikując swoją ofertę, pokaż co wnosisz Ty sam. Niech programista widzi, że ta współpraca opłaca się również dla niego, niech zobaczy w Tobie obiecującego partnera biznesowego.

Pokaż że to ma sens

To według mnie najlepszy sposób by zachęcić programistę do współpracy za udziały! By zdobyć pierwszych klientów wcale nie potrzebujesz gotowego oprogramowania. Jest wiele sposobów by przedstawić potencjalnym klientom wartość Twojego pomysłu i na 99% któryś z wymienionych będzie pasował do Twojego projektu.

Wideo prezentacyjne – Stwórz wideo w którym omówisz swój projekt, przedstaw zalety, odpowiedz na potrzeby klientów. Stwórz te wideo tak jak tworzyłbyś reklamę rzeczywistego produktu – przecież chodzi o to samo, zdobycie zainteresowanych.

Obsługa klientów manualnie – To proste znajdź paru klientów, których interesuje usługa którą chcesz oferować za pomocą oprogramowania lecz wykonuj ją ręcznie. Ta opcja nie nada się do wszystkiego, ale to pare przykładów dla których powinno się sprawdzić: Marketplace (znajdź i połącz dwie strony transakcji), obróbka danych (możesz to wykonywać w excelu).

Prototyp – zbuduj prototyp, który mógłbyś pokazać klientom. Jest możliwe też zarabianie na samym prototypie jeśli będzie on wystarczająco zaawansowany. Prosty prototyp możesz zrobić np w darmowym narzędziu “Adobe XD”. W takim prostym prototypie przedstaw najlepiej jak potrafisz zastosowanie Twojej aplikacji. Gdy zdecydujesz się na realizację zaawansowanego prototypu, możesz tak naprawdę stworzyć całą funkcjonalność. Bez znajomości programowania! W takiej sytuacji polecam wykorzystanie narzędzi do tworzenia oprogramowania typu NoCode które opisałem TUTAJ.

Jeśli pomyślnie znajdziesz jakąś grupkę zainteresowanych klientów (zbieraj kontakty w liście mailowej) przy pomocy któregokolwiek z powyższych prototypów to z całą pewnością znajdziesz chętnego programistę do pracy za udziały. Nie zapomnij o promocji prototypu. Jeśli posiadasz to własnymi kanałami (youtube, instagram). Jeśli nie posiadasz własnych kanałów to spróbuj przedstawić prototyp na grupach facebook gdzie znajdują się twoi potencjalni klienci. Dodatkowo możesz użyć reklamy na facebook – nie musisz w to wkładać fortuny – 200zł wystarczy, jak zdobędziesz kilkadziesiąt osób na liście mailowej to jest to dobry wynik.

Połóż karty na stół

Nie ma nic bardziej odstraszającego w pracy za udziały niż wymóg podpisania NDA przed poznaniem pomysłu na projekt. Nie raz zdażyło mi się usłyszeć “To nie rozmowa na telefon, musimy się spotkać i podpisać NDA” – to nie jest dobre podejście. Twój pomysł najprawdopodobniej nie jest aż tak unikalny by stanowił największą wartość. Największą wartością jest to jak wykonasz dany projekt razem z programistą. Sam pomysł jest nic nie wart dopóki nie zostanie on wcielony w życie i nie znajdzie klientów skłonnych za niego zapłacić.

Także zapomnij o NDA, połóż karty na stół, pokaż swój pomysł, omów jego zalety i przewagę nad konkurencją. Mogę Cię zapewnić, programiści mają tyle własnych pomysłów, że nie spędzaliby czasu na kradnięciu cudzych pomysłów.

Podsumowanie

To co przedstawiłem powyżej to nic odkrywczego, są to podstawowe czynności, które powinno się zwykle robić przed rozpoczęciem projektu. Przecież nikt nie chce zmarnować cennego czasu. Cały artykuł można by podsumować krótkim “Sprawdź czy to się sprzeda”. Możliwe, że już tworząc prototyp udałoby Ci się zdobyć fundusze w przedsprzedaży na zrealizowanie projektu, a może nawet realizacja w NoCode byłaby wystarczającą wartością dla klientów.

Dołącz do wydajnych programistów

Dołącz do newslettera i dowiedz się jak stać się wydajnym programistą. Mięsa nie ma, ale sztuczki i narzędzia NoCode oraz LowCode do zastosowania w twoich projektach na pewno się znajdą.

Zapisz sie do newsletteraZbuduj swój startup

Dołącz do newslettera w którym co tydzień otrzymasz informacje o narzędziach NoCode oraz ich wykorzystaniu w tworzeniu oprogramowania. Mięsa nie ma, ale coś ciekawego znajdziesz.

Zapisz się na listę Generuj opisy szybko jak nigdy z Catalogerem

Otrzymuj informacje o rozwoju Cataloger'a i otrzymaj wczesny dostęp do naszego Generatora opisów!