7 Polskich Założycieli Startup. Bądź Jak Oni.

Świat startupów kojarzy się głównie z USA i Doliną Krzemową. To tam powstały tak wielkie i znane firmy jak Google, Microsoft, czy Netflix.  Jednak mamy też wiele Polskich startupów, a niektóre z nich na skalę światową. Osoby przedstawione w tym artykule zdecydowanie są godne naśladowania oraz obserwowania. W końcu jak uczyć się to od najlepszych.

Lech Kaniuk

Lech Kaniuk

Lecha Kaniuka odkryłem dość niedawno, jednak jak najbardziej jego postać jest bardzo inspirująca. Jego książka “Siła Pędu” przedstawia drogę “Od zera do milionera” w której próbuje wielu swoich pomysłów biznesów. Książka ta pokazuje, że jeśli tylko działamy, to jesteśmy bardziej zauważalni, co może się przyczynić do przyszłych sukcesów. Jego najbardziej znanym projektem w Polsce jest pizzaportal.pl, w którym ostatecznie sprzedał swoje udziały za 120mln złotych! Ciekawy odcinek PODCASTu z udziałem Lecha Kaniuka.

Bogusz Pękalski

Bogusz Pękalski

Bogusz Pękalski, twórca portalu Polisa w Chmurze oraz blogger w StartupMyWay. Osoba szczególnie inspirująca dla programistów chcących stworzyć swój biznes. Opisuje on swoją drogę od etatowego programisty, do CEO rozwijającego się Startupu. Dodatkowo Bogusz prowadzi kurs AkademiaSaaS, w którym pomaga właśnie developerom stworzyć swój produkt SaaS.

Rafał Brzoska

Rafał Brzoska

Rafał Brzoska stworzył chyba najlepszą firmę kurierską jaką znam. InPost, bo o tej firmie mowa, usunęła wszystko, co najgorsze w usługach kurierskich i to poprawiła. Zawsze nie pasowało mi, że kurierzy przywożą paczki w godzinach pracy i trzeba być wtedy w domu, a InPost rozstawiło pełno paczkomatów i przywożą paczkę do tego najbliższego Ciebie i możesz ją odebrać w dogodnym momencie. Genialne! Korzystam z ich usług zawsze, kiedy to możliwe. Ciekawy odcinek PODCASTu “Expert w Bentleyu” z udziałem Rafała Brzoski.

Stefan Batory

Stefan Batory

Stefan Batory to świetny przykład przedsiębiorcy nieograniczającego się ze skalą swoich startupów. Jego aplikacja iTaxi jest znana i używana w całej polsce, zważając na to że Uberowi pogarsza się jakość usług, można się spodziewać, że przejmą polski rynek. Drugi serwis Stefana – Booksy – portal, który początkowo służył do umawiania wizyt u fryzjerów, teraz rozwinął się o wiele innych usług takich jak: salony kosmetyczne, masaże i wiele innych. Stefan Batory to postać godna do naśladowania szczególnie przez osoby celujące w rynki międzynarodowe, gdyż Booksy wkracza na rynki między innymi: RPA, Kanady, Indii oraz paru innych.

Jakub Kubryński

Jakub Kubryński

Jakub Kubryński to druga osoba w tej liście wywodząca się ze światka programistycznego. Jest on twórcą serwisu do zatrudniania programistów. Nie jest to jednak kolejny portal z ofertami pracy. DevSkiller to zaawansowany portal do przeprowadzania testów umiejętności programistycznych. Taka automatyzacja mocno przyspiesza proces rekrutacji oraz umożliwia obiektywną ocenę umiejętności kandydata. Startup Jakuba rozwija się na arenie międzynarodowej i wkracza już na rynek amerykański. Serdecznie polecam PODCAST Bogusza, w którym rozmawia z Jakubem. Bardzo ciekawa konwersacja dwóch osób z tej listy!

Piotr Nowosielski

Piotr Nowosielski

Piotr Nowosielski to CEO i założyciel justjoin.it – portalu z ofertami pracy. Przyznaję, portal ten potrafi w bardzo obrazowy sposób przedstawić dostępne oferty pracy. Jednak nie to jest najważniejsze. Piotr zaczynał swój startup w genialny sposób. Na początku w mniejszym stopniu skupiał się na samym oprogramowaniu, a bardziej na dostarczanej wartości. Zbierał z internetu różne oferty pracy i udostępniał je na swoim prostym portalu, a w ten sposób zdobywał zainteresowanie programistów. Ta pierwsza wersja portalu nie umożliwiała dodawania ofert samemu, a aplikowanie polegało na wysyłaniu CV na podany email firmy. A wszystko to zostało stworzone przez kolegę Piotra, podczas gdy Piotr “tymczasowo” mieszkał u niego w kawalerce. Więcej i historii Piotra Nowosielskie można dowiedzieć się z tego WYWIADu.

Michał Sadowski

Michał Sadowski

Michał Sadowski to właściciel Brand24. Innowacyjnej firmy, która monitoruje sieć w poszukiwaniu opinii o produkcie lub marce. Michał spotkał się z nie lada wyzwaniem, gdy facebook zbanował jego firmę z monitorowania ruchu na portalach facebook oraz instagram. Mimo spisania go na straty problem rozwiązał – w pulę, portali które monitoruje dodał kolejne, dzięki czemu utraconych klientów mógł zrekompensować innymi, z nieobsługiwanych dotąd branż. To świetny przykład wybrnięcia z podbramkowej sytuacji, a w dodatku to startup, z którego usług korzystają firmy w 110 krajach!

Podsumowanie

To moja lista osób, które mnie inspirują i wiele można się od nich nauczyć, dlatego polecam ci zapoznanie się z ich działaniami i aktywnością.

Kto znalazłby się na twojej liście takich osób?

Dołącz do wydajnych programistów

Dołącz do newslettera i dowiedz się jak stać się wydajnym programistą. Mięsa nie ma, ale sztuczki i narzędzia NoCode oraz LowCode do zastosowania w twoich projektach na pewno się znajdą.

Zapisz sie do newsletteraZbuduj swój startup

Dołącz do newslettera w którym co tydzień otrzymasz informacje o narzędziach NoCode oraz ich wykorzystaniu w tworzeniu oprogramowania. Mięsa nie ma, ale coś ciekawego znajdziesz.

Zapisz się na listę Generuj opisy szybko jak nigdy z Catalogerem

Otrzymuj informacje o rozwoju Cataloger'a i otrzymaj wczesny dostęp do naszego Generatora opisów!